Figura świętej Jadwigi Królowej Polski
Parafia w Janowie Lubelskim
Msze święte w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim

Dni powszednie
6.30, 7.00, 18.30

Msza św. z liturgią niedzielną:
sobota 18.30

Niedziele i święta
7.00, 8.00, 10.00, 12.00,
16.00, 18.30

Start Biblioteka Artykuły Dekret w sprawie odpustów w Roku Wiary w Diecezji Sandomierskiej
LoginDekret w sprawie odpustów w Roku Wiary w Diecezji Sandomierskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Wojciech Marzec   
Sobota, 24 Listopad 2012 17:17

Zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 14 września 2012 r., w Roku Wiary, tj. od 11 października 2012 r. do 24 listopada 2013 r., wierni mogą uzyskać i ofiarować za siebie lub za dusze zmarłych odpust zupełny w następujących okolicznościach i miejscach:

1. ilekroć w Roku Wiary uczestniczą w trzech naukach podczas misji świętych lub trzech rozważaniach na temat dokumentów Soboru Watykańskiego II albo Katechizmu Kościoła Katolickiego w jakimkolwiek kościele lub innym stosownym miejscu;

2. ilekroć nawiedzą w formie pielgrzymki jedną z bazylik papieskich, katakumby chrześcijańskie, kościół katedralny lub kościół wskazany w niniejszym dekrecie i tam wezmą udział w uroczystym nabożeństwie, bądź zatrzymają się tam na odpowiedni czas skupienia i pobożnej medytacji, zakończonej odmówieniem modlitwy Ojcze Nasz i Wyznaniem Wiary oraz wezwaniem wstawiennictwa Matki Bożej i Świętych Apostołów bądź Patronów;

3. ilekroć w dni ustalone niniejszym dekretem, podczas Roku Wiary, wezmą udział w uroczystej Eucharystii lub Liturgii Godzin i odmówią Wyznanie Wiary;

4. ilekroć w dowolnie wybranym dniu, podczas Roku Wiary nawiedzą chrzcielnicę lub inne miejsce, w którym otrzymali Chrzest Święty, jeśli odnowią przyrzeczenia chrzcielne.

W Diecezji Sandomierskiej można uzyskać odpust zupełny w związku z nawiedzeniem następujących miejsc:

• Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu

• Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu

• Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej w Janowie Lubelskim

• Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Misericordia Domini w Sulisławicach

• Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Radomyślu nad Sanem

• Sanktuarium świętego Józefa w Nisku

Wszystkim kapłanom spowiadającym w tych kościołach udzielam władzy zwalniania z kar kościelnych o której jest mowa w kan. 508 § l Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Można również uzyskać odpust zupełny we wszystkich kościołach naszej diecezji w związku z uczestnictwem w uroczystej Eucharystii lub Liturgii Godzin i odmówieniem Wyznania Wiary w następujące dni:

- Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - 8 grudnia

- Święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego

- Święto Katedry św. Piotra - 22 lutego

- Uroczystość Świętego Józefa - 19 marca

- Niedziela Miłosierdzia Bożego - 7 kwietnia

- Uroczystość Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona diecezji - 8 maja

- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 19 maja

- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - 30 maja

- Wspomnienie Błogosławionego Antoniego Rewery - 12 czerwca

- Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca

- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia

- Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - 8 września

- Święto Błogosławionego Wincentego Kadłubka, patrona diecezji - 9 października

Odpusty powyższe mogą uzyskać wierni odpowiednio usposobieni, którzy otrzymali odpuszczenie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęli Komunię Świętą i odmówili modlitwę w intencji Ojca Świętego. Dodatkowo na zakończenie Roku Wiary, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, tj. w dniu 24 listopada 2013 r., udzielę papieskiego błogosławieństwa połączonego z uzyskaniem odpustu zupełnego. Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej odpust zupełny pod zwykłymi warunkami mogą uzyskać także wierni prawdziwie skruszeni, którzy nie mogą uczestniczyć w uroczystych nabożeństwach odprawianych w wyznaczonych dniach (jak więźniowie, osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz ci, którzy sprawuj ą nad nimi opiekę w szpitalach, hospicjach i innych domach opieki), jeśli łącząc się myślą i duchem z wiernymi obecnymi na tych nabożeństwach, zwłaszcza gdy słowa Ojca Świętego i biskupów diecezjalnych będą przekazywane w radiu czy telewizji, odmówią we własnym domu lub tam, gdzie się znajdują Ojcze Nasz, Wyznanie Wiary oraz inne modlitwy dla uzyskania odpustu na Rok Wiary i ofiarują Bogu swe cierpienia i trud własnego życia.

Sandomierz, 26 października 2012 r. 

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. św. Jadwigi Królowej

ul. Jana Pawła II 25, 23-300 Janów Lubelski
tel. +48158721716, e-mail: jadwiga.janow@gmail.com

Naszą witrynę przegląda teraz 132 gości